Yeni Kitabım


Uzun süredir üzerinde çalıştığım kitabın son düzenlemesini incelemeyi bitirdim ve artık onu özgür bırakma zamanının geldiğini hissediyorum. Her zaman içimde içeriğini geliştirme, yeniden yazma, yeniden ifade etme, başka bir fikir ekleme eğilimim olsa da artık onu serbest bırakmaya hazırım. Zamanı geldi. İşte yakında yayınlanacak kitabımın Önsözü...

Kendine ve hayallerine inanmaya hoş geldin.

Yaşamını yeniden kurgulamaya, eski düşüncelerini bir kenara itip yepyeni bir deneyime açılmaya hazırsın; çünkü bu kitabı okumaya başladın. 

 

Yaşamlarımız eskisi gibi bizim kurguladığımız biçimde akmıyor. Bir hayatı planlamanın yöntemlerinin çoğu artık geçerli değil. Bu sistemin yürümediğine birçoğumuz uyandık; çünkü artık bizim nesil için geçerli yöntemler olmadığını keşfettik. Hatta o yöntemlere sıkı sıkıya bağlı kaldığımızda garip bir şekilde gerçeklikle uyumsuz olduğumuzu hissediyoruz.

Çok boyutlu bir varlık olduğumuzu anlamaya başladığımızda, sınırlı bir anlayış içinde planladığımız yaşamın da artık bize gerçekten uymadığını gördük. 

Ve tam bu noktada uyanış ve değişime açıldık. 

Bazan radikal bir değişiklik tamamen doğru hissettirir ve bir gecede başka bir ülkeye taşınmaya karar verebilir veya işten ayrılıp ikinci bir kariyere başlayabiliriz. Diğer zamanlarda, değişikliklerin yavaş ilerlemesine ve yeni bir hayat kurmayı hayal etmek için kendimize izin veririz. Ve o ana kadar kurduğumuz hayallerle, tam şu anda olduğumuz yerde buluruz kendimizi. İleride kuracağımız hayallerle de hayatımızın akışını yönlendirmeye devam ederiz.


Peki sen gerçekten ne istiyorsun?

- Yeni mezunsan veya kariyerinde yeni bir sayfa açmak istiyorsan, 

- Hayatına yeni bir ülkede, sil baştan yeniden başlamayı düşünüyorsan, 

- Tanınmış üst ligdeki üniversitelerden birinden mezun değilsen,

- Birileri sana Google, Amazon gibi teknoloji devlerinden birinde işe giremeyeceğini söylüyorsa,

- Kendi gerçeğin ile çevrende algıladığın gerçeklik arasında köprüler kurmak, farklı bakış açıları kazanmak istiyorsan,

- Hayallerini gerçeğe dönüştürmek istiyorsan,
Bu kitaptaki hikâyeler sana ışık tutabilir.
 

Her başarı hikâyesi kendine özeldir ve doğası gereği tekrarlanamaz, dolayısıyla şimdi okuyacağın başarı hikâyesi de bu anlamda seni bağlamayacaktır, çünkü tek bir başarı formülü yoktur. Başarı hikâyeleri tekrarlanamaz, kendine özel yaratılır. 

Günümüzde teknoloji şirketlerinde çok başarılı olmuş birkaç isim örnek alınarak, popüler kültürün bir gereği olarak dayatılan algılarla, temeli oturtulmamış bir hayalperestlikle yola çıkmaya karar vermeden önce kendi gerçekliğini keşfetmene yardımcı olmak için buradayım. Ben bu dünyada insanların kendi hayalleri ve gerçeklerini keşfetmesi için varım. Cümle size şu anda havada gelse de kitabın sayfalarında ilerledikçe anlayacaksın ki bu benim hayat misyonum.

Düzgün bir iş ve düzgün bir sosyal çevrede ömrümü geçirip, görece olarak varlıklı biri olma ihtimalimi silerek, uzak bir ülkede bilinmeze doğru yola çıktım. Bu yolculukta gazete dağıtıcılığından Hollywood filmlerinde figüranlığa, marketlerden evlere erzak taşımaktan global şirketlerde C-level yöneticiliğe kadar uzanan bir kariyerim oldu. 

Bu anlatacaklarım tıpatıp senin yaşam biçimine, kariyer düşüncene veya önceliklerine uymayabilir. Ama sana kapıyı nasıl açabileceğin konusunda bir fikir verecektir.

Başarı ve kariyer insandan insana, hayalden hayale, hedeften hedefe göre değişir. Yaşadıkça ve gördükçe, başardıkça ve kaybettikçe anlayacaksın ki; başarı ve kariyer aslında göreceli kavramlar. Sana göre kariyer olan, bir başkasına göre sadece bir başarıdır. Sana göre başarı olan ise; diğerine göre sadece bir başlangıç.

Kariyer yolunda önceliklerimiz değişiklik gösterebilir.

Ama karşılaşacakların ve dikkatle izlemen gereken maddeler aşağı yukarı şimdi anlatacaklarım olacaktır.

Haydi bakalım yolculuk başlıyor!