top of page

Yaşam Ağacı

İhtiyaçlarımız davranışlarımızı belirleyen en önemli etkenlerden biri. Bunun yanısıra, beslenmemiş ihtiyaçlarımız da her anlamda hayat kalitemizi düşüren en önemli etken. Beslenmemiş ihtiyaçların ortaya çıkardığı davranışlarımız da bizim stres noktalarımız.


Resimdeki gibi, ağacın görülen kısmı, senin genelde dış dünyaya gösterdiğin genel ve stres halindeki davranışların.


Genel Davranış biçimin; normal şartlar altında nasıl davrandığın, yani en etkili stilin.


Ağacın köklerinde ise senin ihtiyaçların ve ilgi alanların var.


İhtiyaçların; verimli olman için çevrenden veya diğerlerinden beklediğin destek ve motivasyon.


İlgi alanların; genelde tercih ettiğin aktiviteler, hobilerin yani seni besleyen her şey.


Stres davranışın; stres altında nasıl davrandığın, yani ihtiyaçların karşılanmadığında genel davranış stilin, stresli davranış stiline evriliyor.


İnsanların ihtiyaçlarına göre davranmasını bekleyerek—ki davranmazlar—bir ömür geçirebilir ve stres altında geçen iş ve özel hayatın hakkında sürekli şikayet edebilirsin.


Veya hayat kaliteni arttırmak için ihtiyaçlarını ve stres seviyeni dengeleyip geçen zamanın ve insan ilişkilerinin kontrolünü kendi eline alabilirsin.


Bu nedenle ihtiyaçlarını, motivasyonunu arttıracak yolları ve stres seviyeni kontrol altına alacak yöntemleri belirlemelisin.


Zayıflıkların olarak adlandırdığımız birçok davranış biçimi aslında senin stres davranışına işaret eder. Bu da seni beslenmemiş veya henüz farkında olmadığın ihtiyaçlarına geri götürür.


Bu yüzden güçlü yönlerinin yanı sıra kendini zayıf hissettiğin yönlerini, birer fırsat olarak değerlendirebilmek için ihtiyaçlarını ilk önce kendine çok iyi ifade edebilmelisin.


Peki ya sen?

Nelere ihtiyaç duyuyorsun, ihtiyaçlarını belirlemek için çaba sarfediyor musun?


288 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page